W pierwszym dniu jesieni klasa 3a wzięła udział w warsztatach terenowych realizowanych w ramach udziału naszej klasy w ogólnopolskim projekcie pn. „Mała retencja - więcej wody dla przyrody”. Spacerując po mieleckim lesie, zachwycaliśmy się pięknem jesiennej przyrody oraz poznaliśmy zasady małej retencji, jako sposobu przeciwdziałania suszom i okresowym powodziom w Polsce. Dowiedzieliśmy się, że niektóre zbiorniki w lesie pełnią rolę rezerwuaru wody dla roślin i zwierząt, ale również dla strażaków w razie pożaru.
Uczyliśmy się rozpoznawać wybrane rośliny i zwierzęta żyjące w takich zbiornikach oraz ich najbliższej okolicy. Obserwowaliśmy też nasadzenia prowadzone przez leśników jak również poznaliśmy zasady ich prowadzenia. Jednak najbardziej zachwyciły nas mieleckie bagna, które są naturalną formą małej retencji czyli zdolności do gromadzenia zasobów wodnych i przetrzymywania ich przez dłuższy czas w środowisku.
Warto wiedzieć, że bagna są jak gąbka. Chłoną nadmiar wody wiosną, a podczas suszy ją oddają. Są konieczne dla przetrwania przyrodniczego bogactwa planety. Bagna dają nam za darmo nie tylko retencję wody i poprawiają jej jakość, ale także ochładzają lokalny mikroklimat i są ostoją dla wielu roślin i zwierząt, charakterystycznych tylko dla tego typu środowiska. My mieliśmy okazję zaobserwować bagno zwyczajne, czyli roślinę będącą pod ścisłą ochroną.
Na koniec odpoczywaliśmy na leśnej polanie piekąc kiełbaski, grając w piłkę i w berka.
Dzięki wycieczce wiemy, że warto dbać o tereny (również leśne) tworzące potencjał retencyjny i przeciwwagę dla przebiegających zmian klimatu, ponieważ stanowią one naturalny bufor w najbliższym środowisku.

wycieczka_3a
wycieczka_3a_02
wycieczka_3a_03
wycieczka_3a_04
wycieczka_3a_05
wycieczka-3a
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5 6