ZAJĘCIA SOCJOTERAPEUTYCZNE DLA DZIECI

SPZOZ Centrum Leczenia Uzależnień informuje o rozpoczęciu rekrutacji na zajęcia socjoterapeutyczne dla dzieci i młodzieży rozwijające umiejętności społeczno – emocjonalne.
Zajęcia będą odbywać się w każdą środę w budynku Centrum Leczenia Uzależnień, przy ul. Kochanowskiego 17.
Start zajęć: 07.02.2024r.
I grupa: 16:00-17:30 (młodzież)
II grupa 17:30-19:00 (dzieci)
Wszystkich chętnych prosimy o wypełnienie i przesłanie formularza zgłoszeniowego na adres Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 
W razie dodatkowych pytań prosimy o kontakt telefoniczny 17 85 811 81 lub 699 670 655.

ulotka_sp
ulotka_sp_02
Previous Next Play Pause
1 2

23 LUTY OGÓLNOPOLSKI DZIEŃ WALKI Z DEPRESJĄ

depresja_2023
depresja_2023_02
depresja_2023_03
depresja_2023_04
Previous Next Play Pause
1 2 3 4


Materiały edukacyjne:

DARMOWE WSPARCIE PSYCHOLOGICZNE DLA DZIECI Z TERENU MIASTA RZESZOWA

Szanowni Państwo
W ramach realizacji w naszej szkole programu certyfikacyjnego Szkoła Myślenia Pozytywnego 2.0, zachęcamy do zapoznania się z materiałami na temat profilaktyki zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
W prezentowanych pozycjach znajdziecie Państwo sporą porcję wiedzy, przekazaną
w formie:
- infografik związanych ze zdrowiem psychicznym dzieci i młodzieży;
- E-booku o myśleniu pozytywnym dla rodziców i opiekunów;
- webinarów:
• Myślę pozytywnie https://www.youtube.com/playlist?list=PL59i21HbpDTyclxzt903kAemqJNXX9UmF 
• wczesne oznaki spektrum autyzmu https://www.youtube.com/watch?v=eixZpX5rnZg 
• rozwój językowy dziecka https://www.youtube.com/watch?v=rBYw6jkGCYE 

INFOGRAFIKI ZWIĄZANYCH ZE ZDROWIEM PSYCHICZNYM DZIECI I MŁODZIEŻY:

E-book o myśleniu pozytywnym dla rodziców i opiekunów - POBIERZ

List od dzieci do rodziców - POBIERZ

Ćwiczenia sprzyjające uważności: https://cojanato.pl/download/01-1-zatrzymaj-sie-posluchaj/  
Poradnik dla rodziców: Rola rodziny w promocji zdrowia psychicznego: https://www.ore.edu.pl/2020/06/zdrowie-psychiczne-dzieci-i-mlodziezy-poradniki-dla-nauczycieli-i-rodzicow/?fbclid=IwAR3JXeS77bz7Tvf1B2c1VC7N03OH77rVaOmJjBRG9ozrNjVrjg3bdLnnP6o 


Szanowni Państwo

Do 15 września 2022r. można składać wniosek o przyznanie pomocy materialnej o charakterze socjalnym, w formie stypendium szkolnego. Wsparcie skierowane jest w szczególności do rodzin, w których występuje: bezrobocie, niepełnosprawność, ciężka lub długotrwała choroba, wielodzietność, brak umiejętności wypełniania funkcji opiekuńczo-wychowawczych, alkoholizm lub narkomania, a także, gdy rodzina jest niepełna lub wystąpiło w niej zdarzenie losowe.
Rodziny, które znalazły się przejściowo w trudnej sytuacji materialnej, mogą ubiegać się dodatkowo o przyznanie pomocy materialnej w postaci zasiłku szkolnego. Wsparcie to, udzielanie jest niezależnie od otrzymywanego stypendium szkolnego.
Szczegółowe informacje można znaleźć na stronie internetowej www.erzeszow.pl  w zakładce „Stypendia szkolne” i „Zasiłki szkolne”.
Miejsce złożenia dokumentów: Referat Szkolnictwa Niesamorządowego i Stypendiów Wydziału Edukacji Urzędu Miasta Rzeszowa, 35-002 Rzeszów, pl. Ofiar Getta 7, tel. 17 875 4576, 17 875 4596.


DYŻUR PSYCHOLOGA PRZY DZIECIĘCYM TELEFONIE ZAUFANIA RZECZNIKA PRAW DZIECKA/ ПСИХОЛОГ ДЛЯ ДІТЕЙ
W związku z atakiem Rosji na Ukrainę i napływem uchodźców do Polski Rzecznik Praw Dziecka uruchomił dodatkowe dyżury specjalistów, z którymi można porozmawiać, dzwoniąc na bezpłatny Dziecięcy Telefon Zaufania 800 12 12 12.
Dla wszystkich dzieci, młodzieży, ale i rodziców, którzy potrzebują pomocy w tym strasznym wojennym czasie, a nie znają języka polskiego, od środy 2 marca przy darmowym Dziecięcym Telefonie Zaufania Rzecznika Praw Dziecka 800 12 12 12 dyżuruje psycholog biegle posługujący się językiem ukraińskim (można też uzyskać wsparcie w języku rosyjskim).
Dyżury psychologa w marcu, w języku ukraińskim i rosyjskim:
w godzinach 15-22: poniedziałek 7 marca, czwartek 10 marca, poniedziałek 14 marca, wtorek 15 marca, środa 16 marca, poniedziałek 21 marca, wtorek 22 marca, środa 23 marca, czwartek 24 marca, środa 30 marca;
Począwszy od 7 marca, w każdy poniedziałek w godzinach 18-20 przy darmowym całodobowym Dziecięcym Telefonie Zaufania 800 12 12 12 dyżuruje radca prawny, który udziela specjalistycznej pomocy w sprawach cudzoziemców i uchodźców.
Dyżury prawnika w marcu:
w poniedziałki w godzinach 18-20: 7 marca, 14 marca, 21 marca, 28 marca.
Для всіх дітей, молоді та батьків, які потребують допомоги в цей жахливий воєнний час, але не володіють польською мовою, з середи 2 березня, за телефоном довіри дитячого омбудсмена 800 12 12 12 чергує психолог, який вільно володіє українською мовою (є можливість отримати підтримку російською мовою). Графік роботи психолога у березні українською та російською мовами:
з 15 до 22: понеділок 7 березня, четвер 10 березня, понеділок 14 березня, вівторок 15 березня, середа 16 березня, понеділок 21 березня, вівторок 22 березня, середа 23 березня, четвер 24 березня, середа 30 березня;
*Щопонеділка чергуватиме юрист спецялвст по законодавству щодо перебування іноземців та біженців
Графік роботи юриста в березні:
по понеділках з 18 по 20: 7 березня, 14 березня, 21 березня, 28 березня.

PUNKT POMOCY PSYCHOLOGICZNEJ UKRAINA
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2 w Rzeszowie prowadzi punkt pomocy psychologicznej UKRAINA.
Dzwoniąc pod nr tel.: 17 7483813 w godz. 8.00 - 18.00 od poniedziałku do piątku, obywatele Polski, Ukrainy, Rosji i Białorusi mogą skorzystać z pomocy i wsparcia specjalistów pracujących w poradni. Działania podejmowane w ramach prowadzenia punktu skierowane są głównie do uczniów, ich rodziców, nauczycieli i wolontariuszy, którzy potrzebują pomocy psychologicznej w związku z wojną, która toczy się na Ukrainie.
Zapraszamy do skorzystania z punktu.

JAK ROZMAWIAĆ Z DZIEĆMI O WOJNIE NA UKRAINIE? 
Wraz z atakiem Rosji na Ukrainę, wszyscy odczuwamy niepokój i strach przed tym, co może przynieść kolejny dzień.
Niestety te wszystkie lęki i niepokoje związane z obecną sytuacją za naszą wschodnią granicą odbijają się bezpośrednio na dzieciach, które są doskonałymi obserwatorami. Nawet jak nie rozumieją, co się dzieje, to obcując ze zdenerwowanymi rodzicami, chłoną takie emocje.
W tej sytuacji zadajemy sobie pytanie, jak rozmawiać na ten temat z dziećmi. Oto kilka myśli.
1. Zacznijmy rozmawiać!
To bardzo ważne, aby dzieci o tym, co się dzieje, dowiadywały się w pierwszej kolejności od nas – w bezpiecznej relacji i przestrzeni. Wiadomość o wojnie zawsze budzi strach i uruchamia lawinę lęków. Jeśli to my tę wiadomość dziecku podamy, mamy szansę zadbać o jego emocje, zaopiekować się nimi. Nie łudźmy się, że przed trudną wiedzą możemy dzieci uchronić. Można się z nią zetknąć dosłownie wszędzie – w transporcie publicznym, w szkole przez rówieśników, we wszystkich mediach, też społecznościowych. Na to nie mamy wpływu. Możemy jednak wziąć odpowiedzialność za to, jak sami dziecko przygotujemy na wieść o wojnie – podając ją w możliwie najbardziej bezpieczny, delikatny sposób. Najważniejszą zasadą jest mówienie dzieciom prawdy. To jest podstawa.
2. Dozujmy informacje
Wojna ma najbardziej okrutne, brutalne oblicze. W najbliższym czasie prawdopodobnie będą do nas docierać drastyczne szczegóły inwazji, wstrząsające relacje i opowieści. Starajmy się nie epatować nimi dzieci. Powinny dowiedzieć się, że trwa wojna – ale w miarę możliwości zadbajmy, aby nie stykały się z tymi najbardziej koszmarnymi jej aspektami.
3. Uważajmy na obrazy
Wyobraźnia dziecka czerpie z tych zasobów, które jego umysł zdołał zgromadzić. Hasło „wojna” nie musi dla niego oznaczać płonących domów czy zakrwawionych twarzy. Możemy starać się, aby takie obrazy do dzieci nie trafiły, aby nie zapisały się w ich głowach. Postarajmy się więc nie oglądać relacji wideo przy dzieciach, nie pokazujmy im dramatycznych zdjęć. Swoją potrzebę zdobywania wiedzy na temat tego, co dzieje się w Ukrainie, starajmy się zaspokajać nie w ich obecności. Zamiast obrazów dajmy dzieciom słowo. Rozmowa pozwala reagować na emocje dziecka, a słowo uruchomi w głowie dziecka dokładnie tyle, ile ono jest w stanie przyjąć. To obraz i wizja może epatować czymś, na co dziecko nie jest gotowe – dlatego nie szafujmy nimi lekko. To ważne.
4. Wyjaśniajmy w miarę możliwości, co się dzieje
Wiedza zawsze uspokaja, daje poczucie oswojenia tematu. W zależności od wieku i możliwości rozumienia sytuacji przez dziecko możesz mu opowiedzieć, jak doszło do inwazji na Ukrainę, kto rządzi Rosją i co może zrobić teraz Zachód. Opowiedz dziecku o NATO – to buduje poczucie bezpieczeństwa. „Jesteśmy w sojuszu wojskowym z największymi armiami świata. W tym sojuszu kraje umówiły się, że nie wolno zaatakować żadnego z nich, bo wtedy odpowie cały sojusz. To sprawia, że jesteśmy bezpieczni”.
5. Odpowiadajmy na pytania, niekoniecznie wybiegajmy w przód
Dzieci mają różny stopień gotowości przyjęcia złych informacji i różną potrzebę zaspokajania wiedzy. Dlatego po tym, co niezbędne, czyli podaniu dziecku podstawowej informacji o wojnie – otwórzmy się na jego ciekawość. Dziecko będzie pytać o tyle, ile jest w stanie udźwignąć. Odpowiadajmy szczerze i zgodnie ze swoją wiedzą, ale też z uważnością na wrażliwość dziecka. To my znamy je najlepiej i wyczuwamy, ile będzie „już zanadto”.
Jednak bez względu na wiek, trzeba pamiętać, że gdy dziecko zacznie pytać, co będzie dalej, nie można tworzyć scenariuszy, ani tych bardzo pozytywnych, ani bardzo negatywnych. W tej sytuacji wkraczanie w daleką przyszłość może stworzyć w dziecku poczucie bezradności. Dlatego też należy się skoncentrować tylko na tym, co tu i teraz.
6. Próbujmy ukoić emocje
Najprawdopodobniej – mimo naszych starań z punktu 3 i 4 – dzieci trafią w tych dniach na przekazy, na które nie są emocjonalnie gotowe. My więc bądźmy gotowi na to, aby ukoić emocje. Jeśli widzimy, że dziecko jest rozdrażnione, zestresowane, rozbite – pamiętajmy, że zmaga się z czymś, co jest ponad jego siły pojmowania świata. Trochę tak, jakby świat z nawalanki gry komputerowej czy filmu sensacyjnego wkroczył nagle do naszych domów. Dajmy dziecku dużą dawkę wyrozumiałości, weźmy poprawkę na jego zachowanie, jeśli zrobi aferę lub eksploduje złością. Próbujmy nazywać jego uczucia i to, jak trudna jest sytuacja. Możemy powiedzieć: „Rozumiem, co przeżywasz. Widzę, że się stresujesz. To bardzo trudne, co się dzieje”.
7. Przytulajmy, przytulajmy, przytulajmy
To zawsze działa.
8. Pozwólmy sobie na emocje, ale nie wpadajmy w panikę przy dziecku
To prawda, wszyscy jesteśmy zdruzgotani tą dramatyczną sytuacją, nie możemy sobie znaleźć miejsca, myśleć o czymś innym. Dlatego pamiętajmy o żelaznej zasadzie powtarzanej przed każdym lotem – zadbajmy najpierw o siebie. Pozwólmy sobie na płacz i złość, rozmawiajmy z bliskimi dorosłymi, szukajmy pokrzepienia i wsparcia na wszystkie sposoby, które nam pomagają. Ważne jednak, abyśmy przy dzieciach to my byli źródłem wsparcia! Gdy osuwa się dzieciom poczucie bezpieczeństwa, bo wojna wkracza do ich świata – to rodzic musi być jak skała, na której można się oprzeć. Powtarzaj w rozmowie z dzieckiem ze spokojem: „Jestem przy tobie. Zadbam o to, abyśmy byli bezpieczni. Ty się nie musisz o to martwić”. To słowa jak kojący plaster. Jeśli pomoże wam wspólny płacz, dzielenie się smutkiem – zróbcie to. Ale jako rodzic nie wpadaj w histerię przy dziecku. Jeśli czujesz, że już nie możesz dłużej „się trzymać” – wyjdź i daj sobie przestrzeń na to, czego potrzebujesz. Ważne, aby nie przestraszyć dziecka własną rozsypką.
9. Walczmy z poczuciem bezradności
Przekonanie, że możemy zrobić choćby coś symbolicznego, daje ulgę. Możemy wywiesić ukraińską flagę w oknie lub pójść na demonstrację poparcia dla Ukrainy. Możesz porozmawiać z dzieckiem o tym, że przyjedzie do Polski pewnie wielu uchodźców z tego kraju i będziemy mogli wspólnie im pomóc. Cieszmy się razem z dziećmi z wyrazów solidarności z Ukrainą, które płyną ze świata, a frustracje raczej zostawmy dla siebie. Dawajmy nadzieję. Nie poddawajmy się!
Przygotowano w oparciu o wypowiedzi:
Psycholog dziecięcej dr Anny Siudem
Psycholog Marię Rotkiel
Joanna Czeczot: „Kosmos dla dorosłych”

WAŻNE TELEFONY

DORADZTWO ZAWODOWE - PORADNIA PSYCHOLOGICZNO-PEDAGOGICZNA NR 2 W RZESZOWIE

DYŻUR KONSULTACYJNO-INTERWENCYJNY

ZMIANA TERMIMNU KONSULTACJI PSYCHOLOGICZNEJ

Szanowni Państwo,
Informujemy, iż z przyczyn niezależnych, w dniu 12.01.22r, nie będzie działał Punkt konsultacyjny, prowadzony przez panią psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Rzeszowie. W związku z tym, zapraszamy do kontaktu w terminie zastępczym, w dn.19.01.22r. (godz. 15.00-16.00, tel. 17 748 38 08). Szczegółowe informacje na temat działania punktu, można znaleźć na stronie internetowej szkoły, w zakładce pedagoga.

Panująca epidemia wirusa SARS-CoV-2  spowodowała, iż wszystkim przyszło zmagać się z zupełnie nową rzeczywistością, którą często trudno interpretować i się w niej odnaleźć. Dyżur pedagogiczny, pełniony przez pedagoga szkolnego w naszej szkole, ma na celu niesienie  pomocy i wsparcia w postaci konsultacji oraz porady, w odpowiedzi na trudności uczniów, które pojawiły się wskutek pandemii koronawirusa. W każdy wtorek w godz. od 15.00 do 16.00, zapraszamy chętnych uczniów oraz rodziców do skorzystania z dyżuru, pod numerem telefonu: 17/7482308.

Już od 7 października 2021 r. w Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej Nr 2 w Rzeszowie ruszają warsztaty dla uczniów starszych klas szkół podstawowych na temat skutecznych sposobów uczenia się. W programie m.in.: rozpoznawanie mocnych stron uczniów i stylów uczenia się, mnemotechniki, mapy myśli, korzystanie z zasobów Internetu w poszukiwaniu informacji, planowanie i organizacja pracy. Zaplanowane zostały również inne zajęcia m.in. Trening Umiejętności Społecznych, Egzamin bez stresu, Mistrz planowania czyli jak lepiej zorganizować swoją naukę, Zawody przyszłości - http://ppp2.rzeszow.pl/aktualnosci.html.
Poradnia zaprasza również na „Szkołę dla rodziców” oraz „Warsztaty dla dobrych rodziców”. Szczegółowe informacje oraz zapisy pod numerem telefonu: 17 74 83 800.

Szanowni Rodzice,
Uprzejmie informujemy, że w dniu 15 czerwca 2021 r.(wtorek) w godzinach od 14.00 do 16.00 pod numerem telefonu 17/7483808 ostatni raz w tym roku szkolnym jest możliwość konsultacji psychologicznej z panią Małgorzatą Wcisło z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Rzeszowie.

Szanowni Rodzice,
Uprzejmie informujemy, że działa dyżur konsultacyjny.
W dniu 27 maja 2021 r.(czwartek) w godzinach od 14.00 do 18.00 pod numerem telefonu 17/7483808
Dyżur pełni psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Rzeszowie Pani Małgorzata Wcisło.
Zapraszamy do skorzystania z porad i konsultacji psychologicznych.

Szanowni rodzice,
Uprzejmie informujemy, że działa dyżur konsultacyjny w dniu 22 kwietnia 2021 r. (czwartek) w godzinach od 14.00 do 18.00 pod numerem telefonu 17/7483808.
Dyżur pełni psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Rzeszowie pani Małgorzata Wcisło.
Zapraszamy do skorzystania z porad i konsultacji psychologicznych.

Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2 w Rzeszowie zaprasza dyrektorów, nauczycieli i rodziców na webinarium: „Rozwój psychoseksualny dzieci i młodzieży z uwzględnieniem cyberzagrożeń"
PROWADZĄCA - Pani Magdalena Czyżewska – psycholog, seksuolog, psychoterapeuta
TERMIN: 29 marca 2021 r. godzina 15.00 (poniedziałek)! on line – Teams.
PROGRAM SZKOLENIA:
1. Fazy rozwoju psychoseksualnego człowieka.
2. Norma i patologia w rozwoju psychoseksualnym dzieci i młodzieży
3. Internet a zagrożenia dla prawidłowego rozwoju psychoseksualnego.
4. Rozwój psychoseksualny dzieci i młodzieży w dobie pandemii COVID-19
Zgłoszenia udziału:
• Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2 w Rzeszowie, ul. Rejtana 3 (informacja telefoniczna 17/7483800).
• Prosi się o przesłanie zgłoszenia w postaci danych/adresu e-mail/ z Teams/ w celu stworzenia grupy i wysłania zaproszenia.
• Zgłoszenia udziału pod adresem: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.  lub ogólny Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. 

Szanowni Rodzice,
Uprzejmie informujemy, że działa dyżur konsultacyjny. w dniu 11 marca 2021 r.(czwartek) w godzinach od 14.00 do 18.00 pod numerem telefonu 17/7483808
Dyżur pełni psycholog Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej nr 2 w Rzeszowie Pani Małgorzata Wcisło.
Zapraszamy do skorzystania z porad i konsultacji psychologicznych.

Drodzy Rodzice,
zapraszamy serdecznie na wyjątkowy darmowy webinar (szkolenie online) pod tytułem „Jak uchronić swoje dziecko przed zagrożeniami w sieci?"
Jakie zagrożenia czają się w sieci? Czy zdajesz sobie sprawę z takich zagrożeń, jak hejt, pornografia, bullying lub niechciane znajomości z anonimowymi internautami? Jak mądrze chronić swoje dziecko przed zagrożeniami z internetu?
Na te pytania odpowie nam nasz gość – Agata Kobylińska, współzałożycielka fundacji EduKaBe, pedagożka i specjalistka od bezpieczeństwa w sieci dla dzieci i młodzieży.
Webinar odbędzie się 5 marca (piątek) godzina 19:00
Webinar jest darmowy, wystarczy zapisać się poprzez formularz: https://webinar.tutore.eu/cyber/ 

Szanowni Rodzice,
Uprzejmie informujemy, że działa dyżur konsultacyjny. W dniu 11 lutego 2021 r.(czwartek) w godzinach od 14.00 do 18.00 pod numerem telefonu 17/7483808
Dyżur pełni psycholog Poradni Psychologiczno Pedagogicznej nr 2 w Rzeszowie Pani Małgorzata Wcisło.
Zapraszamy do skorzystania z porad i konsultacji psychologicznych.

Szanowni Państwo
Informuję, że od stycznia 2021 roku funkcjonuje w Rzeszowie Ośrodek Środowiskowej Opieki Psychologicznej i Psychoterapeutycznej dla Dzieci i Młodzieży. Jest on przeznaczony dla dzieci i młodzieży do 21 roku życia. Jest finansowany ze środków Narodowego Funduszu Zdrowia.
W ośrodku można skorzystać z kompleksowej diagnozy psychologicznej, porady, psychoterapii indywidualnej, grupowej, psychoterapii rodzinnej oraz wizyt środowiskowych.
POMOC ŚWIADCZONA JEST BEZPŁATNIE I NIE WYMAGA SKIEROWANIA.
Adres Ośrodka: Rzeszów ul.. Lwowska 64, II piętro.
Rejestracja telefoniczna i teleporady pod numerem telefonu: 519059242
Godziny otwarcia: 8.00 – 20.00
Pedagog szkolny

nfz-2
Previous Next Play Pause
1

 

DYŻUR INTERWENCYJNO – KONSULTACYJNY DLA RODZICÓW I UCZNIÓW
Uprzejmie informujemy, że Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna Nr 2 w Rzeszowie od II półrocza uruchamia telefoniczny dyżur interwencyjno-konsultacyjny dla rodziców i uczniów
Dyżur telefoniczny będzie pełnić Pani mgr Ewa Zawodnik, psychoterapeuta.
Pani Ewa Zawodnik jest doświadczoną psychoterapeutką, pracuje od kilkunastu lat z pacjentami dorosłymi oraz z dziećmi i młodzieżą. Posiada certyfikat uprawniający do pracy z osobami w kryzysie suicydalnym. Prowadzi psychoterapię indywidualną, interwencję kryzysową oraz grupy wsparcia.
Nr telefonu: 17/ 748 38 19
Dyżury w dniach:

Luty 2021

Marzec 2021

Kwiecień 2021

Maj 2021

Czerwiec 2021

Czwartki 14-16

Czwartki 14-16

Czwartki 14-16

Czwartki 14-16

Czwartki14-16



WARSZTATY (ON LINE) DLA UCZNIÓW STARSZYCH KLAS SZKOŁY PODSTAWOWEJ
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Rzeszowie zaprasza uczniów starszych klas szkoły podstawowej na warsztaty nt „Oswoić stres-emocje w czasie pandemii”.
Warsztaty prowadzą psycholodzy: Agnieszka Domarska i Katarzyna Gosztyła
Termin: 10.02.2021 r. godzina 16.00.
W programie warsztatów:
• Nazywanie, uświadamianie uczuć towarzyszącym ludziom w czasie pandemii.
• Sposoby radzenia s obie z trudnymi emocjami.
• Praktyczne narzędzia niwelujące napięcie i stres.
Sposób przyjmowania zgłoszeń:
Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna nr 2 w Rzeszowie ul. Rejtana 3 (informacja telefoniczna 12/7483800).
Należy wypełnić formularz (wniosek o przyjęcie do poradni) dostępny na stronie poradni
w zakładce „druki do pobrania”, wypełnić go wpisując: udział w webinarze „Oswoić stres”.
Wniosek wypełniają rodzice, Można wysłać skan wniosku na adres: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript., pocztą lub dostarczyć do poradni.
Na wniosku należy wpisać login dziecka (Teams), aby można było dołączyć do grupy.

JAK RADZIĆ SOBIE ZE ZŁOŚCIĄ U DZIECI? - PRAKTYCZNY PORADNIK: 
https://skyier-bucket.s3-eu-west-1.amazonaws.com/public/CYo027ZLElJx0sxPlhsXjxsAOob39d828XHlynck.pdf
Zapraszam rodziców do lektury poradnika oraz do wykorzystania w procesie wychowawczym bajek terapeutycznych. 
„Bajka o Radości i Smutku” oraz „Bajka o Złości i Spokoju” opowiadają o skrajnych emocjach oraz sposobach na radzenie sobie z nimi.
https://www.alejabielany.pl/-/media/Images/B2C/Poland/Bielany/Documents/PL_AlejaBielany_Bajki_RadoscISmutek_2.ashx 
https://www.alejabielany.pl/-/media/Images/B2C/Poland/Bielany/Documents/PL_AlejaBielany_Bajki_ZloscISpokoj_2.ashx 

CYBERPRZEMOC
Problem cyberprzemocy, czyli przemocy z użyciem technologii informacyjnych i komunikacyjnych nie jest niczym nowym,. Z pewnością izolacja może sprzyjać eskalacji cyberprzemocy.
 
Dzieci i młodzież z racji nauczania zdalnego spędzają większość dnia przy telefonie i komputerze, są też w większym stopniu narażeni na przemoc ze strony innych osób.
Aby dowiedzieć się więcej o cyberprzemocy i jej konsekwencjach, a także o tym jak chronić dzieci, zachęcam rodziców do zapoznania się z poradnikiem „Cyberprzemoc - włącz blokadę na nękanie”. 
Poradnik ten został opracowany wspólnie przez Ministerstwo Cyfryzacji i Akademię NASK w ramach kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”.

„Cyberprzemoc. Włącz blokadę na nękanie” - poradnik dla rodziców - POBIERZ

Drodzy uczniowie,
Mija kolejny tydzień nauki zdalnej. Pozostajecie w domu, nie chodzicie do szkoły, ale przecież uczestniczycie w lekcjach on line, odrabiacie zadania domowe, samodzielnie przy wsparciu nauczycieli zdobywacie nową wiedzę i nabywacie umiejętność samodzielnej pracy.
Wiecie z pewnością o tym, że w nauce nie chodzi o to, ile się uczymy, ale jak to robimy. Każdy z Was chciałby zdobywać wiedzę w sposób skuteczny, a na dodatek dobrze ją zapamiętywać. Zastanawiacie się, Jak skutecznie uczyć się w domu? 
Na pewno warto opracować plan dnia, w którym będzie czas na naukę. A co jeszcze warto zrobić, poczytajcie. Przygotowałam dla Was parę cennych wskazówek.
Pedagog szkolny
Siedem grzechów głównych uczenia się i jak się ich pozbyć? - POBIERZ
Techniki nauki – jak skutecznie się uczyć? - POBIERZ

DRODZY UCZNIOWIE,
Proponuję Wam opracowanie planu dnia, który pozwoli przetrwać ten szczególny czas, poukładać po kolei wasze aktywności, które wykonujecie codziennie.
Polecam stworzenie harmonogramu, który obejmie zarówno czas na naukę, zabawę, kontakt telefoniczny z przyjaciółmi, rozwijanie pasji, zainteresowań, a także czas bez „technologii”, komputera czy telefonu. Warto włączyć do tego planu jakąś ulubioną grę planszową, spędzanie czasu z rodzicami, rodzeństwem, wspólne rozmowy, wspólne przyrządzanie posiłków czy też wspólny spacer.
Może warto taki plan dnia przygotować wspólnie z rodzicami. Zachęcam Was do takiego działania. Liczę na Waszą kreatywność i pomysłowość
Serdecznie Was Pozdrawiam
pedagog

Kochane dzieci,
Obecna sytuacja dotknęła nas wszystkich i spowodowała wiele zmian, do których wszyscy próbują się przyzwyczaić. Jest to normalne, że mamy trudności z zaakceptowaniem tych zmian, że odczuwamy teraz różne emocje. Możemy odczuwać strach czy smutek, możemy czuć się zagubieni, ale też możemy się śmiać i odczuwać radość, gdyż wciąż dzieje się wokół nas wiele dobrych rzeczy.
Z pewnością nie spodziewaliście się, że tak będziecie teraz spędzać czas, nie myśleliście, że będziecie musieli poprzekładać spotkania z przyjaciółmi, odłożyć przyjęcia urodzinowe, wyjścia do kina. Pamiętajcie, że zostając w domu, odgrywacie również bardzo ważną rolę i pomagacie wszystkim, którzy aktywnie pracują, żeby sytuacja wróciła do normalności oraz tym, którzy świadczą podstawowe usługi warunkujące dzisiejsze funkcjonowanie.
Wiele zmieniło się, ale chcę Was zapewnić, że tak jak wcześniej drzwi do mojego gabinetu są dla Was otwarte, teraz w formie on line. 
Nie ukrywam, że brakuje mi wspólnych spotkań z Wami i rozmów. Zachęcam Was do kontaktu ze mną w różnych sprawach nie tylko dotyczących obecnej sytuacji, problemów, z którymi się mierzycie ale także radości, które przeżywacie.
Możecie do mnie pisać na adres mailowy Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. oraz za pośrednictwem dziennika. Zapewniam Was, że odpowiem na każdego maila. Od poniedziałku do piątku w godzinach 13.00-15.00 i 17.00-19.00 możecie się również kontaktować ze mną telefonicznie na numer 17/7727596. 
Pozdrawiam Was serdecznie,
Helena Trznadel-Góźdź (pedagog szkolny)

Drodzy Rodzice,
Chciałabym zapewnić, że w związku z zaistniałą sytuacją, w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświatowego, służę pomocą w razie jakichkolwiek problemów, pytań czy wątpliwości.
Informuję, że można się ze mną skontaktować za pomocą maila Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript. bądź za pośrednictwem dziennika elektronicznego. Uruchamiam również dla Państwa dyżury telefoniczne pod numerem telefonu: 17/7727596 od poniedziałku do piątku w godzinach: 13.00 – 15.00 oraz 17.00 – 19.00.
Zachęcam jednocześnie do regularnego zapoznawania się z informacjami zamieszczanymi przeze mnie na stronie internetowej szkoły w zakładce zdalne nauczanie/pedagog szkolny.
Sukcesywnie będę przygotowywać artykuły, materiały edukacyjne, porady oraz inne informacje, które mogą się okazać dla Państwa przydatne w tym szczególnym czasie.
Życzę Państwu wszystkiego dobrego w tej trudnej dla każdego z nas sytuacji.
Pedagog szkolny – Helena Trznadel-Góźdź

JAK ROZMAWIAĆ Z DZIECKIEM O NIEPOKOJĄCEJ SYTUACJI ZWIĄZANEJ Z KORONAWIRUSEM – PORADY PSYCHOLOGA - POBIERZ

INSTYTUCJE ŚWIADCZĄCE WSPARCIE I POMOC PSYCHOLOGICZNĄ W DOBIE PANDEMII KORONAWIRUSA
Poniżej przedstawiam informacje, zamieszczam linki, pod którymi znajdą Państwo darmową, pomoc psychologiczną.
1.Pomoc oferowana przez Podkarpackie Stowarzyszenie Psychoterapeutów (link do strony)
http://www.psychoterapia-podkarpackie.pl/?fbclid=IwAR0tmSDhPEydG5hwptpoE_XJt3IZpI0EMBEZnW5d2u-qZgUqWfXSLHPCowo 
2. Poradnia Psychologiczno – Pedagogiczna nr 2 w Rzeszowie - http://ppp2.rzeszow.pl/ ul. Rejtana 3
prowadzi TELEPORADY, od poniedziałku do piątku, w godzinach od 8.00 do 12.00.
W tym czasie dyżury pełnią specjaliści (psycholodzy, pedagodzy, psychoterapeuci).
Porady można uzyskać pod numerami telefonów: 
17 748 38 23, 17 748 38 10, 17 748 38 11. 
Połączenie można również uzyskać za pośrednictwem sekretariatu - nr telefonu - 17 748 38 00 
3.Każdy, kogo dotknął kryzys związany z epidemią koronawirusa może zasięgnąć darmowej porady psychologa lub psychoterapeuty: 
https://www.psychologowie-dla-spoleczenstwa.pl/  - telefon 888 960 980
4. Linia wsparcia dla osób w stanie kryzysu psychicznego - jest linią całodobową i bezpłatną. Pod telefonem, mailem i czatem dyżurują psycholodzy Fundacji ITAKA udzielający porad i kierujący dzwoniące osoby do odpowiedniej placówki pomocowej w ich regionie - 800 702 222
5. Ośrodek Poradnictwa Specjalistycznego i Interwencji Kryzysowej w Rzeszowie (jeśli doskwiera lęk, samotność, niepokój związane z obecną sytuacją), od poniedziałku do piątku, w godzinach: 7.30 - 18.30, tel. 17/ 8635389, strona: http://opsik.mopsrzeszow.pl/index.php  
6. Pomoc psychologiczna dla osób podlegających kwarantannie na mocy SANEPID-u, Urząd Miasta Rzeszowa, tel. 17/8636933
7.Telefon zaufania dla Dzieci i Młodzieży-116 111
8.Telefon zaufania dla osób dorosłych w kryzysie emocjonalnym – 116 123