W ostatnim tygodniu przed feriami podczas lekcji wf i godzin wychowawczych cała szkoła wzięła sobie za cel sprawdzenie swojej wagi ciała w stosunku do BMI. Wychowawcy klas z ogromnym zaangażowaniem pomagali uczniom zrozumieć, dlaczego powinni uważać na swoją wagę ciała i co zrobić jeśli przewyższa ona znacznie normy. Uczniowie poznali czym jest BMI -jest powszechnie wykorzystywanym wskaźnikiem, z którym każdy z nas z pewnością kiedyś się spotkał, a prawdopodobnie i go sobie dla siebie wyliczał. Zbyt wysokie powoduje stres i sugeruje, iż powinniśmy schudnąć, podczas gdy zbyt niskie świadczy np. o tym, iż w walce o szczupłą sylwetkę posunęliśmy się trochę za daleko. Jego interpretacji może być jednak wiele i zawsze zależeć powinny od sytuacji, w której znajduje się dana osoba.
Czym jest BMI?
  BMI to skrót oznaczający wskaźnik (indeks) masy ciała (ang. Body Mass Index). Oblicza się go, dzieląc masę ciała (podaną w kilogramach) przez kwadrat wysokości (w metrach ) W przypadku dzieci i młodzieży wynik obliczamy za pomocą kalkulatora BMI dzieci i młodzieży. Obliczanie wskaźnika masy ciała odbywa się tak samo jak w przypadku dorosłych, jednakże interpretacja wyników jest bardziej skomplikowana – w obliczeniach BMI dzieci i młodzieży stosuje się dane z tzw. siatek (per) centylowych. Dzisiaj spróbujemy obliczyć swoje BMI, a wynik potraktować jako cenna lekcje dla naszego zdrowia.

Wzór na obliczanie prawidłowego BMI wygląda następująco:

 BMI= masa/wzrost(wzrost w metrach)

Przedziały wskaźnika BMI -wskaźnik BMI jest używany do oceny wagi prawidłowej, ryzyka zagrożeniem  otyłością i chorobami związanymi z nadmiarem tkanki tłuszczowej w organizmie. BMI może znajdować się w jednym z kilku wyszczególnionych przedziałów opisujących masę ciała:

Wartość

Co oznacza?

BMI < 18,5

Niedowaga

18,5 ≤ BMI ≤ 24,9

Waga prawidłowa

25 ≤ BMI ≤ 29,9

Nadwaga

BMI > 30

Otyłość

 

bmi_2020_01
bmi_2020_02
bmi_2020_03
bmi_2020_04
Previous Next Play Pause
1 2 3 4