Urodziła się na Łotwie, 21 maja 1888 roku, jako Stanisława Piekarska. Wychowała się
w polskiej rodzinie o tradycjach patriotycznych. Ukończyła w Sankt Petersburgu Wyższe Kursy Nauk Przyrodniczych oraz 4 lata medycyny.
Przewodniczyła Światowej Federacji Kobiet z Wyższym Wykształceniem. Należała również do Polskiego Towarzystwa Statystycznego, Polskiego Instytutu Badań Zagadnień Ludnościowych oraz Międzynarodowej Unii Naukowego Badania Zagadnień Ludnościowych.
Współpracowała z największymi przedstawicielami polskiej medycyny. Była współautorką wielu książek o higienie i epidemiologii, np. podręczników „Higiena ogólna” i „Podręcznik kontrolera sanitarnego”. Badała również zagadnienie alkoholizmu wśród dzieci.
Była redaktorką Przeglądu Epidemiologicznego. Odpowiadała za jego pierwsze wydanie w 1920 roku. Kwartalnik wychodzi do dzisiaj. Można w nim znaleźć artykuły związane przede wszystkim z zapobieganiem, zwalczaniem i leczeniem chorób zakaźnych.
Pracowała w Państwowym Instytucie Higieny. Była zatrudniona również w Sekcji Higieny Ligi Narodów, w Oddziale Statystyki i Epidemiologii Państwowej Szkoły Higieny oraz w Zakładzie Higieny Szkolnej PZH.
Była lekarzem – społecznikiem. Chciała, żeby wszyscy ludzie mieli lepsze warunki do leczenia się i lepszy dostęp do wiedzy o chorobach. Odpowiadała za tworzenie szkół higieny i katedr higieny na polskich i zagranicznych uniwersytetach.
Spisywała informacje o zachorowaniach na choroby zakaźne w największych polskich miastach i prowadziła na ten temat statystyki.
Odwiedzała zagraniczne państwa i zbierała doświadczenia na temat epidemii i chorób zakaźnych, była między innymi w Niemczech, Rosji i Kanadzie.
Oprócz życia i dorobku Stanisławy Adamowiczowej, nasi uczniowie w czasie zajęć koła naukowego poznali wiele ważnych i interesujących zagadnień. Dowiedzieli się czym są drobnoustroje, skąd biorą się choroby i jak im zapobiegać. Poznali podstawowe zasady higieny oraz problemy jakie mieli z jej utrzymaniem nasi przodkowie. Poruszyliśmy również zagadnienia związane z odpornością, zdrowym stylem życia i racjonalnym odżywianiem. Uczestnicy koła mieli okazję nauczyć się posługiwania prostymi przedmiotami używanymi w gabinetach lekarskich (m.in. stetoskopem, termometrem elektronicznym i ciśnieniomierzem).

stanislawa_adamowiczowa_02
stanislawa_adamowiczowa_03
stanislawa_adamowiczowa_04
stanislawa_adamowiczowa_05
stanislawa_adamowiczowa_06
Previous Next Play Pause
1 2 3 4 5