Na to pytanie uczniom z klasy 3a odpowiedział Mirosław Ruszała ze stowarzyszenia Ekoskop. Dzięki lekcji dowiedzieliśmy się, dlaczego wkrótce może zabraknąć telefonów komórkowych i co to są metale ziem rzadkich czy oleje skalne. Poznaliśmy również dobre i złe strony ropy naftowej oraz usłyszeliśmy, że 500 lat temu w polskiej Złotoryi wydobywano złoto.
Wszyscy uwielbiamy kupować. Niestety im więcej kupujemy, tym więcej wytwarzamy śmieci. Niektóre z nich zostaną w środowisku setki lat, a przecież Ziemia jest naszym domem, który powinien być czysty i zadbany. Jedną z metod radzenia sobie z tym problemem jest recykling.
Zapamiętaj!
Segregacja odpadów pozwala na przetworzenie ich w procesie recyklingu, by powtórnie wykorzystać je w celu wytworzenia nowego produktu. Wywóz odpadów segregowanych jest, więc bardzo ważny i potrzebny.
Dzięki pozyskiwaniu surowców wtórnych zmniejsza się zużycie zasobów naturalnych, co niewątpliwie przynosi korzyść środowisku.
Nie bez znaczenia jest fakt, że selektywna zbiórka odpadów jest tańsza. Warto być, zatem odpowiedzialnym i świadomym, wyrabiając odpowiednie nawyki oraz dbając o swoje otoczenie i budżet.
Rozdzielając śmieci w gospodarstwie domowym – ograniczamy tony, które zanieczyściłyby środowisko, co z kolei niesie za sobą zagrożenie dla życia i zdrowia ludzi.
Przykładowo segregacja makulatury przyczynia się do ograniczenia zużycia energii, wody i zanieczyszczenia powietrza oraz zmniejszenia wycinki drzew. Ze stu ton makulatury można wyprodukować 90 ton papieru do ponownego użytku – a wyprodukowanie 1 tony papieru wymaga ścięcia 17 drzew.
NAPRAWDĘ WARTO SEGREGOWAĆ!
CZY WARTO SEGREGOWAĆ ŚMIECI?
- Szczegóły
- Odsłony: 700