Kącik dla Rodzica

Drukuj

Kochana Mamo, Kochany Tato, pamiętaj!

 

W szatni dziecko musi mieć komplet ubrań na zmianę (bluzka, spodnie, obowiązkowo majtki, skarpetki, (rajstopy - zimą)). W przedszkolu często zdarza nam się przebierać, bo mieszkają tu "samosie" - same moczą się rękawy przy myciu, sam rozlewa się kompot, same moczą się majteczki. Nie jest problemem przebranie dziecka, problem pojawia się, kiedy nie ma ono ubrań na zmianę.

 

Prosimy o zaopatrzenie dzieci w ubiór odpowiedni do wyjścia na dwór - kurtka, czapka, chustka bądź szalik pod szyję, odpowiednie buty. Zimą obowiązkowo rękawice, czapka, szalik.

W trosce o zdrowie przedszkolaków prosimy nie przyprowadzać chorych dzieci do przedszkola. Kaszel i katar są oznakami choroby, a zielony bakteryjny katar na pewno nie jest oznaką alergii!!! Drogi rodzicu, na pewno nie chciałbyś, aby Twoje dziecko przyszło z przedszkola chore. Ty też możesz o to zadbać - przeziębionego malucha przytrzymaj kilka dni w domu. Zakatarzony maluch nie tylko sam rozsiewa zarazki, ale ma też o wiele mniejszą odporność i szybko łapie dalsze infekcje. Poza tym ma mniej chęci do zabawy i trudniej mu funkcjonować bez ciągłego wycierania nosa. Pod skrzydłami mamy i taty szybko nabierze sił, a gdy zdrowy wróci do grupy będzie mógł w pełni cieszyć się zabawą z innymi dziećmi i panią.

 

W naszym przedszkolu wszystkie dzieci są ważne i lubiane, dlatego jest nam przykro, kiedy ich nie ma. Jeżeli Twojego dziecka nie będzie dłużej - prosimy o informację (np. telefoniczną). Miło wiedzieć, że z malcem wszystko jest w porządku.

W przypadku gdy Państwo planujecie późniejsze przyprowadzenie dziecka do przedszkola, koniecznie prosimy o telefon z tą informacją do godziny 9.00. Jest to niezbędne, gdyż Państwa dziecko musi być ujęte w planowaniu następnych posiłków danego dnia. 

Każdy rodzic jest zobowiązany do uaktualniania kontaktowych numerów telefonów. Szanowni Rodzice – jeden numer telefonu to za mało – czasami jesteście zajęci i nie jest on odbierany, a my musimy się szybko z Wami skontaktować.

Wszystkie choroby zakaźne muszą być zgłaszane  pracownikom przedszkola np. telefonicznie, ale zawsze niezwłocznie po postawieniu diagnozy. Jest to ważne dla rodziców pozostałych dzieci, którzy muszą być poinformowani, że w przedszkolu panuje choroba zakaźna.

 

 

Rady dla Rodziców

 

W trosce o to, by Wasze dziecko czuło się w naszym przedszkolu jak najlepiej chcemy podzielić się kilkoma radami, które mogą w tym pomóc:

 

Nie przeciągajcie pożegnania w szatni 
(pomóżcie dziecku rozebrać się, pocałujcie je i wyjdźcie).

 

Nie zabierajcie dziecka do domu, gdy płacze przy rozstaniu, 
(jeśli zrobicie to, choć raz, będzie wiedziało, że łzami można wszystko wymusić).

 

Nie obiecujcie: „Jeśli pójdziesz do przedszkola to coś dostaniesz”, 
(kiedy będziecie odbierać dziecko możecie dać mu malutki prezencik, ale nie może to być forma przekupywania).

 

Kontrolujcie, co mówicie 
("Już możemy wracać do domu" - lepiej powiedzieć: "Teraz możemy iść do domu". To niby niewielka różnica, a jednak pierwsze zdanie ma negatywny wydźwięk).

 

Nie wprowadzajcie dziecka w błąd mówiąc, że za chwilkę przyjdziecie – przecież to nie jest prawda.

 

Nie oczekujcie że dziecko zaraz po przyjściu do domu opowie, co wydarzyło się w przedszkolu, to powoduje niepotrzebny stres.

 

Jeśli dziecko przy pożegnaniu płacze postarajcie się, by przez kilka dni odprowadzał je do przedszkola ten z rodziców, z którym rozstania są mniej bolesne.

 

Zachowajcie spokój podczas rozstania z dzieckiem
(ono wyczuwa Wasz niepokój).

 

Zaakceptujcie uczucia dziecka, i nie zawstydzajcie go
(płacz jest naturalną, zdrową reakcją dziecka na nową sytuację, duża chwiejność emocjonalna dziecka powoduje, że już za chwilę jest wesołe i świetnie się bawi).

 

Zawsze odbierajcie dziecko zgodnie z obietnicą.

 

Pamiętajcie: żegnajcie i witajcie swoje dziecko zawsze uśmiechem!

 

Mamy nadzieję, że nasze rady okażą się pomocne!
Życzymy powodzenia!

 

7 powodów, dla których warto wysłać dziecko do przedszkola

 

Nie wiesz, jakie korzyści daje przedszkole Twojemu dziecku i Tobie? Zastanawiasz się, czy warto zaprowadzić tam kilkuletniego malucha? Dzisiejszy artykuł rozwieje Twoje wątpliwości.

 

To my, rodzice, podejmujemy decyzję o wysłaniu dziecka do przedszkola lub opiekowania się nim samodzielnie w domu. To od naszych wyborów zależy, czy pociecha będzie się prawidłowo rozwijała, czy będzie potrafiła odnaleźć się w grupie rówieśników i czy nabędzie umiejętności dostosowywania się do warunków otoczenia. Chcemy, aby nasz skarb miał wiele koleżanek i kolegów, odnosił sukcesy i rozwijał swoje umiejętności. Pozwólmy mu na to. Przedszkole daje takie możliwości. Oferuje to, czego my, rodzice, czasem nie jesteśmy w stanie zaoferować dziecku. Czy warto wysłać dziecko do przedszkola? Oto 7 powodów, które Cię do tego przekonają.

 

Przedszkole uczy samodzielności

 

Aby zostać przyjętym do przedszkola, dziecko musi być w pewnym stopniu samodzielne. I nawet, jeśli nasz skarb potrafi się ubrać i zjeść, w przedszkolu będzie utrwalał te umiejętności. Niewykluczone, iż nauczy się dodatkowych czynności, jak na przykład sznurowanie butów, których nauka dotychczas sprawiała mu problem. Dziecko obserwuje świat wokół siebie i w taki sposób go poznaje. Bada zachowania innych i na tej podstawie wykształca w sobie samodzielność i odpowiedzialność za samego siebie.

 

 

Przedszkole pokazuje, jak funkcjonować w grupie

 

Przedszkole jest miejscem, w którym spotyka się wiele dzieci. Nikt z nas nie ma wpływu na to, z kim nasz maluch będzie w grupie. Każdy rodzic może mieć jednak pewność, że jego maluch pozna zarówno osoby miłe, z którymi nawiąże pierwsze przyjaźnie, jak i takie, z którymi będzie toczyć boje o kredki, czy zabawki. Każde z tych doświadczeń jest dla dziecka cenne. Przedszkole uczy zasad rządzących grupą jako całością i daje możliwość nabycia umiejętności współpracy z innymi. Dzięki temu przedszkolak zaczyna rozpoznawać zachowania rówieśników i uczy się reagować na sytuacje, z którymi musi się zmierzyć najpierw w przedszkolu, a później w dalszym swoim życiu.

 

Przedszkole uczy dzieci nawiązywania kontaktów

 

Jednym dzieciom przychodzi to z łatwością, dla innych odezwanie się do rówieśnika jest problemem nie do pokonania. W piaskownicy wyręcza je mama, która pomaga przełamać pierwsze lody. W przedszkolu natomiast dziecko musi poradzić sobie samo. Uczy się zwalczania wstydliwości i pokonywania nieśmiałości, by zdobyć sympatię koleżanek i kolegów. Jest to umiejętność niezwykle cenna, gdyż na każdym z późniejszych etapów życia w społeczeństwie dziecko – już jako dorosły człowiek - będzie musiało samo nawiązywać kontakty w szkole, w pracy lub wśród znajomych. Jeśli nie nauczy się tego na samym początku swojej życiowej drogi, będzie mu trudniej nabyć umiejętności nawiązywania kontaktów w dorosłym życiu.

 

Przedszkole uczy współpracy 

 

Dziecko, które nie ma rodzeństwa i często z powodu braku czasu rodziców musi spędzać czas na samotnej zabawie, nie ma możliwości nauczenia się współdziałania. Zabawa z rówieśnikami i wspólne wykonywanie zadań jest dla małego człowieka istotnym elementem rozwoju. Przedszkole stwarza doskonałe warunki do kształtowania w sobie umiejętności współpracy z innymi, uczy tolerancji i otwiera na świat. Ponadto dziecko w grupie staje się skłonne do kompromisów i potrafi dzielić się z innymi tak, aby obie strony odnosiły korzyści.

 

Przedszkole uczy posłuszeństwa

 

Dzieci szybko przyzwyczajają się do wygody i są mistrzami w przekraczaniu granic cierpliwości rodziców. Jeśli rodzice proszą o coś, ale później tego nie egzekwują, malec nie ma możliwości nauczenia się posłuszeństwa. Jak tylko zauważy, że mama czy tato sam doskonale radzi sobie ze sprzątaniem zabawek, zacznie wykorzystywać tę słabość rodzica na innych płaszczyznach swojego życia. Po powrocie z pracy albo nie mamy głowy do tego, by przypilnować malucha, albo brakuje nam cierpliwości i wolimy sami zrobić to, o co prosiliśmy dziecko, niż czekać, aż zrobi to, o co zostało poproszone. Pozwalamy dzieciom „wejść nam na głowę”, ale muszą się one nauczyć, że czasem trzeba się podporządkować innym. Przedszkolak wie, że musi się słuchać opiekunki i jeść to, co jest na obiad, a nie to, na co ma akurat ochotę. I tak, jak w domu krzykiem lub płaczem wymusiłby na mamie to, czego chce, tak w przedszkolu musi być posłuszny i grzecznie wykonywać polecenia wychowawczyni.

 

Przedszkole uczy odpowiedzialności

 

Dziecko uczy się odpowiedzialności za siebie i innych. Wie, że musi pilnować zabawek, jeśli jest dyżurnym, gdyż po skończonej zabawie trzeba je wszystkie pozbierać i odłożyć na miejsce. W ten sposób dziecko wykształca w sobie umiejętność dbania o siebie i przedmioty, którymi w danym momencie się opiekuje. W domu często odpowiedzialność spoczywa na rodzicach lub dziadkach. W przedszkolu maluch sam kształtuje i utrwala w sobie zdolności bycia odpowiedzialnym.

 

Przedszkole stymuluje wszechstronny rozwój dziecka

 

Chociaż chcemy, by nasz skarb poznawał szeroko pojętą kulturę i sztukę, nie zawsze jesteśmy w stanie mu to zapewnić. W przedszkolu dzieci nie tylko czytają i ćwiczą pamięć poprzez zapamiętywanie wierszyków i piosenek. Uczestniczą w zajęciach plastycznych, śpiewają, występują w teatrzykach. Zajęcia te sprzyjają odkrywaniu zdolności twórczych dziecka i pomagają w rozwijaniu indywidualnych zainteresowań. Przedszkole zapewnia warunki do zdobywania nowych umiejętności i systematycznego pogłębiania wiedzy, gdyż umożliwia poznawanie świata przez samodzielne eksperymentowanie i badanie otoczenia.

 

Dziecko, które chodzi do przedszkola, ma więcej możliwości. Te możliwości daje grupa rówieśników oraz przedszkolanka, która cały swój czas poświęca dzieciom. To na nich skupia ona całą swoją uwagę. Ty dzięki temu możesz zająć się sobą, swoim rozwojem i osiąganiem sukcesów zawodowych. Pozwól dziecku na odrobinę samodzielności. Będziesz miał dzięki temu poczucie spełnionego obowiązku, a Twój maluch posiądzie cenne umiejętności, które okażą się niezwykle przydatne w dorosłym życiu.

 

Dlaczego warto wysłać dziecko do przedszkola?

 

To Ty, jako rodzic podejmujesz decyzję o wysłaniu dziecka do przedszkola lub opiekowania się nim w domu. To od Twojego wyboru zależy, czy dziecko będzie się prawidłowo rozwijało, czy będzie potrafiło odnaleźć się wśród rówieśników i dostosowywać do warunków otoczenia. Chcesz, aby Twoja pociecha miała wiele koleżanek i kolegów, odnosiła sukcesy i prawidłowo się rozwijała. Pozwól jej na to. Przedszkole daje takie możliwości. Oferuje to, czego Ty, jako rodzic, czasem nie jesteś w stanie zaoferować dziecku w domu.

Przedszkole pobudza wszechstronny rozwój dziecka

Wychowanie dziecka na mądrego i szczęśliwego człowieka to najpiękniejszy dar, jaki możemy mu dać. Najcenniejszy czas dla stymulacji rozwoju dziecka to okres od 1 do 5 lat. Dzieci z roku na rok zwalniają przyswajanie informacji i z każdym rokiem muszą włożyć więcej wysiłku by nauczyć się czegoś nowego. Podczas pierwszych lat życia tworzą się w naszym mózgu główne drogi nerwowe, umożliwiające nam naukę przez całe życie. Dzieci odpowiednio stymulowane we wczesnym dzieciństwie mają o wiele bardziej rozbudowaną bazę intelektualną.

Chociaż chcesz, by Twój skarb się intelektualnie rozwijał, poznawał szeroko pojętą kulturę i sztukę, nie zawsze jesteś w stanie mu to zapewnić. W przedszkolu dzieci nie tylko czytają i ćwiczą pamięć poprzez zapamiętywanie wierszyków i piosenek. Uczestniczą również w zajęciach plastycznych, tanecznych, śpiewają, występują w przedstawieniach, uczą się języka angielskiego itd.. Zajęcia te sprzyjają odkrywaniu zdolności twórczych dziecka i pomagają w rozwijaniu jego indywidualnych zainteresowań. W przedszkolu Twój maluch zdobędzie nowe umiejętności i wiadomości, będzie poznawał świat przez samodzielne eksperymentowanie i badanie otoczenia. Dziecko, które chodzi do przedszkola, ma więcej możliwości. Te możliwości daje grupa rówieśników oraz przedszkolanka, która cały swój czas poświęci dzieciom.

 

Przedszkole daje lepsze przygotowanie do szkoły

Dzieci przebywające w przedszkolu są pewniejsze siebie, znacznie lepiej przygotowują się do pójścia do szkoły. Nie chodzi tu jedynie o przygotowanie dydaktyczne, ale także emocjonalne. Dzieci takie łatwiej radzą sobie z wieloma emocjami, nie boją się innych dzieci, chętnie rozmawiają, nawiązują nowe kontakty. Uczą się radzić sobie z problemami. Nie szukają tak często jak inne pomocy u dorosłych. Potrafią lepiej funkcjonować wśród innych dzieci oraz szybciej odnaleźć się w nowej rzeczywistości.

Przedszkole uczy samodzielności, • Aby zostać przyjętym do przedszkola, dziecko musi być w pewnym stopniu samodzielne. Ale jeśli nawet Wasz skarb potrafi się ubrać i zjeść, w przedszkolu będzie utrwalał te umiejętności, a prawdopodobnie nauczy się dodatkowych czynności, jak na przykład sznurowanie butów.

 

Przedszkole uczy funkcjonowania w grupie

Przedszkole to miejscem, w którym spotykają się różne dzieci. Wasz maluch pozna zarówno te miłe, z którymi nawiąże pierwsze przyjaźnie, jak i takie, z którymi będzie toczyć boje o kredki, czy zabawki. Każde z tych doświadczeń jest dla dziecka cenne. Przedszkole uczy zasad rządzących grupą, jako całością i daje możliwość nabycia umiejętności współpracy z innymi. Dzięki temu przedszkolak zaczyna rozpoznawać zachowania rówieśników i uczy się reagować na sytuacje, z którymi musi się zmierzyć najpierw w przedszkolu, a później w dalszym swoim życiu.

 

Przedszkole uczy dzieci nawiązywania kontaktów

Jednym dzieciom przychodzi to z łatwością, dla innych odezwanie się do rówieśnika jest problemem nie do pokonania. W piaskownicy wyręcza je mama, w przedszkolu musi nauczyć się zwalczania wstydliwości i pokonywania nieśmiałości, by zdobyć sympatię koleżanek i kolegów. Jest to umiejętność niezwykle cenna. Jeśli nie nauczy się tego na samym początku swojej życiowej drogi, będzie mu trudniej nabyć umiejętności nawiązywania kontaktów w dorosłym życiu.

 

Przedszkole uczy współpracy

Zabawa z rówieśnikami i wspólne wykonywanie zadań jest dla dziecka istotnym elementem rozwoju. Przedszkole stwarza doskonałe warunki do kształtowania w sobie umiejętności współpracy z innymi, uczy tolerancji i otwiera na świat. Dziecko w grupie staje się skłonne do kompromisów i potrafi dzielić się z innymi tak, aby obie strony odnosiły korzyści.

 

Przedszkole uczy posłuszeństwa

Po powrocie z pracy często nie masz głowy do tego, by przypilnować malucha czy posprzątał zabawki, czasem brakuje Ci po prostu cierpliwości i wolisz sama zrobić to, o co prosiłaś dziecko. Niektórzy rodzice pozwalają swoim maluchom „wejść sobie na głowę". Dzieci muszą się jednak nauczyć, że czasem trzeba się podporządkować innym. Przedszkolak wie, że musi słuchać opiekunki i jeść to, co jest na obiad, a nie to, na co ma akurat ochotę. I tak, jak w domu krzykiem lub płaczem wymusiłby na rodzicach czy dziadkach to, czego chce, tak w przedszkolu musi być posłuszny i grzecznie wykonywać polecenia wychowawczyni.

 

Przedszkole rozwija wyobraźnię

Dziecko w przedszkolu czy się bawić, ciągle poznaje nowe zabawy, nowe sposoby tworzenia prac plastycznych, nowe gry, wierszyki, piosenki, bajki, co sprzyja rozwijaniu jego wyobraźni.

 

Copyright 2011 Kącik dla Rodzica. Wykonanie Wojciech Hałucha
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free