Henryk Magnuski

Drukuj

W ramach zajęć koła naukowego „Ignacemik – trochę fizyk, trochę chemik” nasi uczniowie poznali sylwetkę Henryka Magnuskiego – polskiego inżyniera i konstruktora, który pracując w koncernie GMC, na zlecenie amerykańskiej armii opracował m.in. projekt radia Walkie-Talkie. Było to urządzenie radiowe, powszechnie używanego przez najniższe szczeble dowodzenia amerykańskich sił zbrojnych w Europie, a także na Pacyfiku. Walkie-Talkie ważyło 16 kg, było noszone przez żołnierzy w formie plecaka, co umożliwiało sprawną komunikację podczas przemieszczania się. Do dziś system łączności w terenie, w armiach wielu państw, opiera się właśnie na radiostacjach, których pionierem był wynalazek Magnuskiego.

Copyright 2011 Henryk Magnuski. Wykonanie Wojciech Hałucha
Templates Joomla 1.7 by Wordpress themes free